Obnova světelných a pachových ohradníků v MS Nové Hrady

23.05.2020 16:00

Od roku 2015 se na silnicích procházející honitbou MS Nové Hrady věnují někteří členové Mysliveckého spolku Nové Hrady osazování a údržbě světelných a pachových ohradníků s podporou Jihočeského kraje, který do svého programu před čtyřmi lety uvolnil pachové ohradníky a zdarma je distribuoval mezi myslivecké spolky, které o to projevily zájem. My jsme byli mězi těmi, kteří toto přivítali a to hned z několika důvodů. Ty nejzásadnější jsou ale jasně dány, jde především o ochranu zvěře, která časta přebíhá vozovku a rovněž o ochranu silničního provozu, kdy střet se zvěří může skončit tragicky i pro řidiče či spolujezdce.

K dnešnímu dni máme světelnými a pachovými ohradníky osazeny všechny hlavní tahy honitbou, tedy silnice č. 154 z N.H. do H.S., č. 156 z N.H. na T. Sviny a dále 154 z N.H. na Třeboň a na České Velenice. Údržba není jednoduchá a vyžaduje značnou časovou dotaci, kterou několik málo jedinců obětuje pro zvěř a bezpečí svých spoluobčanů. Často se setkáváme s vandali, kteří tak, jako vyhazují klasické patníky, vytrhávají a ničí tato zradidla. Dost často jsou poškozeny ohradníky při sečení cestáři, kteří je přehlédnou nebo je pro ně příliš obtížné se jim vyhnout. Je ale i na myslivcích, aby vyrazili v době vzrostlé trávy před cestáři a ohradníky obsekli. Tak se tomu děje na Nových Hradech. Ti, kteří tvrdí, že jde o zbytečnou práci a nic se tím neřeší se mýlí. Jde o neznalost a snižování dlouholetých výzkumů prováděných řadou odborníků, ale i pozorováním členů MS a statistikou Policie ČR z dopravních nehod. Ano, nic není stoprocentní a je proto nutná i spolupráce všech účastníků silničního provozu a především řidičů. Snižením rychlosti jízdy v noci a ráno v úsecích, kde nemám rozhled, je samozřejmostí a každý by měl brát ohled na zvěř, která prostě neví, že ji může vozidlo usmrtit, nebo nemá tak dobrý odhad vzdálenosti apod. V současné době klade (rodí) srnčí zvěř svá mláďata stejně, jako daňci či jeleni a další druhy zvěře i ptactva. Je nutné dbát zvýšené opatrnosti, aby nebylo zmařeno více životů, než je nutné. Zabitím srny uhyne i mládě, které nechá odložené v krytu při odchodu na pastvu, která je často dělena silnicí mezi lesem a loukou. Myslete na to a snižte rychlost své jízdy. Děkujeme. Bry.