Jak jsou na tom s vlky u sousedů?

18.04.2019 12:00

Jak už to tak bývá, každá pohádka jednou končí. Je otázka, jestli začíná jiná a nebo se už jedná o horor?

Bylo nebylo jedno království, kde se rozhodli prokácet prastaré pralesy, udělat z nich lesy hospodářské se spoustou cest a chovat v nich zvěř, která nebude ohrožovat lesní dělníky a návštěvníky či pocestné. A tak se i stalo, velké šelmy nahradili jeleni, daňci, srnci, prasata a šelmy nahradil lovec, člověk myslící pak byl myslivec. Vše vypadalo dobře a pohodově až do doby, než se objevil kontra lovec. Člověk myslící městský, který pln mylných informací o životě v přírodě rozhodl se, že pomůže zpět pralesům a velkým šelmám a dravcům bez ohledu na to, zda je to v našem králoství možné. Inu stalo se a přes veškerou šmíru a šikanu stalo se nutností, aby měl každý ve svém království vlka s mědvědem a hejno dravců, které zbaví království hloupých a nepotřebných přežvíkavců jelenovitých a dalších. Co se však nestalo, vlk ani medvěd nepočali honiti jeleny, ale krávy a ovečeky uzavřené v ohradách a různých přístřešcích. Nu což, někde s tou redukcí začít musíme že a co si budeme povídat, naše nákupní centra jsou plná masa, takže vlastně žádné chovy hospodářských zvířat nepotřebujeme. Hlavně, že je a bude v lese nebezpečno a budou tam zvířátka šelmátka spokojená. No jo, jenže najednou se objevil mědvěd u kontajneru ve městě ležícího v lůně přírody a bylo zle. Najednou nebylo člověka myslícího městského viděti, ten pouze vzkázati nechal, aby někdo jiný medvěda zahnal nebo lépe letecky dopravil do některého z parků v Kanadě či USA. A k tomu se nikdo neměl. Jak tohle dopadne, to ani ti největší pohádkáři nedomyslí...............Bry.

Mufloni neměli proti vlkům žádnou šanci

Před třemi lety se na východ od Lüneburgu (Dolní Sasko) páslo asi 300 muflonů. Nyní se sem vrátil vlk a mufloní zvěř je pryč – a tím i její nejstarší populace v Německu. K jejímu konci přispělo chování specializované pro pohyb na skalách.

Po více než sto let se zdivočelé ovce toulaly po odlehlých lesích východně od Lüneburgu v oblasti Göhrde. Teď mufloni zmizeli. „To se dalo očekávat – až přijde vlk, muflon zmizí,“ říká Peter Pabel, 56letý odborník na zvěř, myslivec, lesník a konzultant na vlčí problematiku.

Krátký sprint a záchrana na skalách
Mufloni neměli čas se přizpůsobit vlkovi, který se vrací do Německa. Když se jeden z šedých lovců blíží, začne muflon rychle utíkat, ale pak se zastaví. Ve své domovině, kterou je Korsika a Sardinie, se zvířata dokázala zachránit na skalách, ale v nížinách tuto možnost nemají.
„Posledního muflona jsem tu viděl na podzim 2017,“ říká Pabel. „Původně jich tu bylo až 300, potom přišel vlk. Šlo to neuvěřitelnou rychlostí. Do tří let vyhladil celou populaci.“
 

Odchyt muflonů selhal
Pabel se pokusil muflony odchytit, ale všechny pokusy selhaly – mufloni byli příliš chytří a díky vlkům i velmi plaší. „Vyzkoušeli jsme šest metod odchytu, včetně sítí, nic nefungovalo,“ říká Pabel. „Dokonce ani pokusy shromáždit zvířata s pomocí dobrovolníků nevyšly.“
Na pasti byly instalovány kamery. Pabel ukazuje, co zachytily. Namísto muflonů očichával pasti jejich protivník – vlk, vždy byl blízko, ale poznal, že mu hrozí nebezpečí. „Válku proti vlkům ale nepovedu,“ říká Pabel. „Já sám jsem vlčím poradcem a mám k vlkům pozitivní vztah.“

Muflon byl v Německu vypuštěn
Pro mnoho lesníků a majitelů lesů v Německu není muflon vítaným návštěvníkem, protože škodí ohryzem kůry. Na měkkých půdách mívá navíc problémy se spárky.
„To sice nebyl v Göhrde problém kvůli suché, písčité půdě, ale pravdou je, že ho do přírody přivedl člověk – a tak to dopadlo,…“ zamýšlí se Pabel.
Zvířata byla v posledních stoletích vysazována v několika zemích jako lovná zvěř v parcích a lesních porostech, zatímco ve své domovině by byla již silně ohrožena. „Pouze vypuštění v kontinentální Evropě zachránilo muflony před vyhynutím,“ uvádí německý Spolkový svaz pro ochranu životního prostředí a ochranu přírody v Bavorsku.
Stavy v celém Německu byly před několika lety odhadnuty na 8000 kusů. Dnešní stavy však nejsou známé. Na západě a na jihu Německa, kde je vlk spatřen jen zřídka, je počet muflonů stále vysoký.

Mufloni jsou ohroženi i v jiných částech země
Ale jak to vypadá v oblastech, kde je hodně vlků? Po sjednocení Německa se vlci usadili v Sasku. První smečka se vytvořila v Lužici a mufloni zde úplně zmizeli.
V Dolním Sasku je podle odhadu zemského mysliveckého svazu asi 250 vlků, ale mufloni stále v některých lokalitách přežívají.

Mufloni nemají velkou podporu
„Pokud se vlk rozšíří po celé zemi, nelze očekávat, že populace muflona přežije,“ shrnuje odborník na ochranu přírody Sebastian Kolberg. Připouští však:  Více na www.světmyslivosti.cz

Zdroj: Svět myslivosti.cz